نرم افزار حسابداری صنعتی

نرم افزار حسابداری صنعتی

نرم افزار حسابداری صنعتی چیست

نرم افزار حسابداری صنعتی یکی از انواع نرم افزارهای ارائه شده برای مدیریت امور مالی و سرمایه گذاری در کسب و کارها می باشد. استفاده از این قبیل نرم افزارها مزایای بسیاری به همراه دارد از جمله امکان انطباق، پیش بینی، تجزیه و تحلیل و گزارش امور مالی شرکت. بنابراین برای شرکتی که تولید کننده محصول یا ارائه دهنده خدمات می باشد، استفاده از یک نرم افزار حسابداری قوی از ضروریات است؛ با فراسامان همراه شوید تا با هر آنچه لازم است در مورد نرم افزار حسابداری صنعتی بدانید به طور کامل آگاه شوید.

نرم ‌افزار حسابداری صنعتی فراسامان امکاناتی را برای شما فراهم کرده است که می‌توانید با بهره مندی از این امکانات، کلیه ی فرایند های محاسباتی خود را به صورت خودکار انجام دهید و با استفاده از خاصیت مقیاس پذیری این نرم افزار، هر نوع تغییر در حجم اطلاعات شرکت تولیدی و صنعتی خود را صرف نظر از اندازه ی کسب و کارتان به گونه ای مدیریت نمایید که بتوانید در زمان و هزینه های خود به بهترین شکل ممکن صرفه‌جویی کند.

دو معیار مهم در انتخاب نرم افزار حسابداری صنعتی

با وجود تنوع  زیاد نرم افزارهای حسابداری صنعتی، انتخاب یک نرم افزار مناسب و کاربردی اندکی سخت شده است؛ “مدیریت زمان” و “تجربه کاربری” دو معیار بسیار مهم است که در انتخاب نرم افزار حسابداری صنعتی مناسب برای هر کسب و کار باید آن ها را در نظر داشته باشید.  برای مثال شرکت های تولیدی به نرم افزارهایی نیاز دارند که متناسب با نیازهای خاص آن ها عمل کند  و اطلاعات حیاتی را در زمان واقعی به آن ها ارائه دهد.

نرم افزار حسابداری صنعتی : نیاز منحصر به فرد کسب و کار های تولیدی و صنعتی

در حقیقت شرکت‌ های صنعتی و تولیدی باید اطلاعاتی در مورد مواد اولیه، کارهای در حال انجام، هزینه‌ های پردازش و قیمت فروش محصول نهایی در اختیار داشته باشند و آن ها را حفظ نمایند. ایا می دانید این اطلاعات تنها با داشتن یک نرم افزار حسابداری صنعتی قابل جمع آوری و نگهداری می باشد؟

بدون استفاده از یک سیستم جامع حسابداری صنعتی، که بتواند به چنین نیازهای اساسی در مورد یک کسب و کار پاسخ دهد، دست یابی به این اطلاعات اساسی غیر ممکن است؛ در نتیجه صاحبان شرکت های تولیدی و صنعتی قادر به ارزیابی محصولات خود نخواهند بود و به دنبال آن در مواقع ضروری، تصمیم گیری های درستی انجام نخواهد شد؛ برای مثال تصمیم گیری در مورد اینکه کدام خطوط تولید می تواند سودآورتر باشد، یا کدام فعالیت‌ های تولیدی نیاز به ساده‌ سازی دارند، دیگر کار آسانی نخواهد بود.

بنابراین استفاده از نرم افزار حسابداری صنعتی یک نیاز ضروری برای شرکت های تولیدی و صنعتی محسوب می شود.

نرم افزار حسابداری صنعتی

چگونه یک نرم افزار حسابداری صنعتی مناسب انتخاب کنیم؟

اکنون که می دانید داشتن یک سیستم حسابداری در مشاغل صنعتی و تولیدی تا چه اندازه مهم و ضروری است، ممکن است به فکر انتخاب یک نرم افزار حسابداری صنعتی برای کسب و کار خود باشید؛ بنابراین قطعا سوالی که در ذهن دارید این است که چگونه مناسب ترین نرم افزار حسابداری صنعتی را برای شرکت خود انتخاب کنیم؟ بر همین اساس در این بخش از مقاله سعی کرده ایم تا به این سوال شما دوستان پاسخ دهیم؛ لطفا همچنان با ما همراه باشید.

 • ممکن است این نکته به نظر شما چندان مهم به نظر نیاید، اما بسیار مهم است که قبل از هر چیز بدانید کسب و کار شما دقیقاً در چه جایگاهی قرار دارد. به این معنا که قبل از تصمیم گیری برای انتخاب یک سیستم حسابداری صنعتی، باید موقعیت دقیق کسب و کاری را که در آن مشغول فعالیت هستید مشخص کنید.
  • برای مثال کسب و کار کوچک با واحد های تولیدی که تنها 20 کارمند دارد و گردش مالی آن ها رقم بزرگی نمی باشد، یک نرم افزار حسابداری صنعتی در سطح ابتدایی می تواند انتخاب مناسبی باشد.
  • برای کسب و کار های متوسط یعنی شرکت هایی با حداکثر 100 کارمند و گردش مالی بالاتر از شرکت های کوچک، استفاده از نرم افزارهای حسابداری صنعتی با قابلیت های بیشتر توصیه می شود.
  • شرکت‌های تولیدی بزرگ، شرکت هایی با بیش از 500 کارمند می باشد که گردش مالی سالانه ی آن ها مبلغ بسیار قابل توجهی می باشد. برای چنین شرکت هایی، استفاده از نرم افزارهای حسابداری صنعتی قدرتمند با قابلیت های بسیار بالاتری توصیه می شود.

انتخاب نرم افزار حسابداری صنعتی

 • اکثر نرم افزارهای حسابداری صنعتی از امکاناتی برخوردارند از جمله مدیریت موجودی، ردیابی فروش، مدیریت حقوق و دستمزد، گزارش مالیاتی و بودجه بندی و … . در حقیقت یک برنامه جامع حسابداری، امکان ادغام یکپارچه داده های مالی را از طریق هزینه یابی ، کنترل موجودی و پیش بینی هزینه ها فراهم می کند. اما هنگام یک نرم افزار مناسب و گزینه های زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید و از خود بپرسید :
  • آیا یک نرم افزار حسابداری صنعتی cloud-based یا مبتنی بر ابر نیاز دارید؟
  • آیا یک بخش فناوری اطلاعات جداگانه دارید که بتواند نرم افزار حسابداری صنعتی مبتنی بر سرور سنتی را مدیریت کند؟
  • آیا به دنبال یک سیستم صنعتی ترکیبی هستید؟ یعنی نرم افزار حسابداری سنتی یکپارچه که با نرم افزار مدیریت مبتنی بر ابر ادغام شده است.
 • همانطور که گفتیم، با وجود انبوهی از برنامه های کاربردی حسابداری در بازار، انتخاب یک نرم افزار حسابداری مناسب همیشه کار ساده ای نیست. صرف نظر از اندازه شرکت و کسب و کار شما، اغلب انتخاب یک نرم افزار مناسب به نحوه عملکرد و دقت پلت فرم بستگی دارد. سه نکته ی مهم برای اینکه شما را در مسیر درست قرار دهد عبارتست از :
 • تحقیق و بررسی کنید. سعی کنید کمی دانش مالی به دست آورید؛ داشتن اطلاعات مالی در انتخاب یک نرم افزار حسابداری صنعتی مناسب نقش مهمی دارد. برای این منظور با حسابدار خود صحبت کنید یا از یک مشاور بی طرف در این حوزه راهنمایی بخواهید. مطالب موجود در انجمن های مرتبط را مطالعه کنید. علاوه بر اینف رقبای شما نیز می توانند سرنخ های مهمی را در اختیار شما قرار دهند. در نهایت بد نیست با متخصصین IT خود نیز مشورت کنید.
 • یک نرم افزار حسابداری صنعتی را انتخاب کنید که بتواند نیازهای شما را برای سال های زیادی برطرف کند. محصولاتی را انتخاب کنید که با ورودی های تولیدکنندگان ایجاد شده یا توسط آن ها آزمایش شده است. این یک واقعیت است که کسب و کار شما پس از گذشت چند سال پیشرفت خواهد کرد و نرم افزاری که انتخاب می کنید باید با رشد شما هماهنگ باشد.

این موارد از مهم ترین فاکتورهایی است که برای انتخاب یک نرم افزار حسابداری صنعتی باید به آن ها توجه داشته باشید.

نرم افزار حسابداری صنعتی

دو ویژگی کلیدی یک نرم افزار حسابداری صنعتی

آیا می دانید یک نرم افزار حسابداری صنعتی که بتواند نیازهای شما را در کسب و کارتان برآورده سازد باید دارای دو ویژگی اساسی باشد؟ در این بخش از مقاله به ذکر این ویژگی ها پرداخته ایم. لطفا همراه ما باشید و این بخش از مقاله را به دقت مطالعه نمایید.

قابلیت محاسبه هزینه ها

یک نرم افزار حسابداری صنعتی خوب باید برای شما این امکان را فراهم کند تا بتوانید هزینه های واقعی تولید را پیگیری کنید و بتوانید از روش های مختلف حسابداری، برای محاسبه هزینه تمام شده در کسب و کار خود استفاده کنید.

امکان ردیابی داده های شرکت

نرم افزار حسابداری صنعتی که انتخاب می کنید، لازم از امکاناتی برخوردار باشد که شما را قادر سازد اطلاعات شرکت تولید و صنعتی خود را برای تهیه گزارش های داخلی و خارجی ردیابی کنید

کلام پایانی : نرم افزار حسابداری صنعتی

در این مقاله شما را با مطالب بسیار مهمی در مورد نرم افزارهای حسابداری صنعتی آشنا کردیم. همچنین راهنمایی های لازم برای انتخاب یک نرم افزار حسابداری صنعتی مناسب با کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ ارائه کردیم.

در نهایت باید بگوییم، هنگامی که فرآیند های تولیدی و مالی خود را با استفاده از یک نرم افزار حسابداری صنعتی مناسب، بهینه می کنید، بدون شک سودآورترین محصولات خود را خواهید یافت، بودجه خود را بهتر مدیریت خواهید کرد و درآمدتان را بهبود خواهید بخشید.

از توجه و همراهی تان تا پایان این مقاله صممیانه ممنون و سپاسگزاریم. لطفا در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و دریافت راهنمایی های لازم جهت تهیه نرم افزار حسابداری صنعتی فراسامان با ما تماس بگیرید.

4 Comments

 1. سهراب امینی گفت:

  سلام ممنون از مقاله ی خوبتون
  برای انتخاب نرم افزار حسابداری صنعتی چه معیارهایی اهمیت داره؟

  • effati گفت:

   با سلام
   برای انتخاب نرم افزار حسابداری صنعتی ، شما باید بتوانید سیستم رو انتخاب نمایید که کاربرگ قیمت تمام شده دقیق تری برای هر محصول با عنایت به اینکه کلیه زیر سیستمها باید بصورت یکپارچه بصورت دقیق با هم در ارتباط تگاتنگی باشند تا خروجی قیمت تمام شده دقیق تری تولید گردد

 2. سارا رحیمی گفت:

  سلام خسته نباشید
  سوالم این هست که کدام ویژگی های یک نرم افزاری حسابداری صنعتی از همه مهم تره؟ یعنی برای خرید نرم افزار حسابداری صنعتی باید به چه ویژگی های مهمی در نرم افزار توجه کرد؟

  • effati گفت:

   با سلام
   برای انتخاب نرم افزار حسابداری صنعتی ، شما باید بتوانید سیستم رو انتخاب نمایید که کاربرگ قیمت تمام شده دقیق تری برای هر محصول با عنایت به اینکه کلیه زیر سیستمها باید بصورت یکپارچه بصورت دقیق با هم در ارتباط تگاتنگی باشند تا خروجی قیمت تمام شده دقیق تری تولید گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *